Kettlebell jest to wszechstronny odważnik, ma charakterystyczny okrągły kształt. Przypomina on poniekąd kulę armatnią, do której przymocowany jest ergonomiczny uchwyt. Za pomocą tego uniwersalnego przyrządu, można wykonać wiele ćwiczeń siłowych, tak naprawdę na każdą partię ciała. Obecnie, przyrząd ten używany jest przez osoby uprawiające sport, zarówno na siłowni jak i również w domu. Za pomocą tego odważnika, można poprawić między innymi następujące cechy motoryczne: sprawność i gibkość, koordynacja ruchowa, refleks oraz szybkość. Historia tego przyrządu sięga już XVIII wieku, wynaleziony on był w Rosji. W owym czasie, sprzęt ten służył w ramach ćwiczeń wojskowych.

Polecane ćwiczenia z przyrządem kettlebell

Z wyżej wymienionym przyrządem można wykonywać bardzo dużą ilość ćwiczeń. Każde ćwiczenie warto powtórzyć po około 10-15 razy, w zależności od kondycji i sprawności danej osoby. Każdą serię poleca się powtórzyć około 2-3 razy. Do podstawowych a zarazem najpopularniejszych ćwiczeń z użyciem kettlebell można zaliczyć:

  • wymachy,
  • wykroki,
  • przysiady,
  • wyciskanie,
  • rozpiętki,
  • brzuszki,
  • skręty.

Precyzja w wykonywaniu ćwiczeń

Każda osoba ćwicząca z kettlebell musi pamiętać o dokładności i precyzji w wykonywaniu każdego ćwiczenia. Tylko powolne, kontrolowane i opanowane ruchy pozwolą zrobić właściwy trening bez popełniania błędów. W zależności od ćwiczenia, można je wykonywać na stojąco, siedząco lub w wykroku. Odważniki te, różnią się między sobą obciążeniem. Można spotkać na przykład obciążenie 10,20,30 czy 40 kilogramowe. Dzięki temu przyrządowi można robić ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Odważnik kettlebell może urozmaicić każde ćwiczenie. Trening z pomocą kettlebell zapewnia wszechstronny rozwój poszczególnych partii ciała: ramion, barków, klatki piersiowej, brzucha.

Kettlebell – z jakim obciążeniem warto zacząć?

Kobiety najczęściej zaczynają przygodę z kettlebell z obciążeniem rzędu 8-10 kilogramów. Mężczyźni z racji budowy i masy mięśniowej mogą zaczynać oczywiście od wyższego pułapu, na przykład od 16 czy 20 kilogramów. Jeśli chodzi o nazewnictwo ,,kettlebell”, to warto wiedzieć, iż pochodzi ono bezpośrednio z języka angielskiego. Można to tłumaczyć następująco iż ,,kettle” oznacza po polsku czajnik, a ,,bell” tyczy się słowa dzwon. W drodze podsumowania warto pamiętać, iż przyrząd ten cieszy się dużym uznaniem, bowiem poprawia on kondycję i sprawność ruchową. Przyczynia się on także do powiększenia masy mięśniowej, co jest również dużym walorem. Przyrząd ten jest bardzo wszechstronny, można dzięki niemu ćwiczyć różnorodne grupy mięśniowe. Na siłowni przyrząd ten cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.